Mýtus č. 1
Neprekonateľné dvere.
Neexistujú neprekonateľné dvere. Pri dostatočnom čase, s kvalitným náradím na ich prekonanie sa dajú prekonať každé dvere.Ak sa však čas na nich prekonanie predlžuje a je potrebné špeciálnejšie náradie (ťažšie, väčšie, výkonnejšie, zložitejšie), ich bezpečnosť je vyššia. A práve tieto dve veci „čas a potrebné náradie“ sa posudzujú pri testoch v certifikovaných skúšobniach, ktoré podľa výsledkov testov prisúdia dverám zodpovedajúci stupeň bezpečnosti. Najnižší stupeň je Bezpečnostná trieda 1.
Mýtus číslo 2
Ak sú dvere bezpečnostné, sú automaticky aj protipožiarne a naopak.
Nie je to pravda. Na slovenskom trhu je viacero lacnejších značiek dverí, ktoré spĺňajú určitú bezpečnostnú triedu ale nie sú protipožiarne. To znamená, že neboli riadne testované na protipožiarnu odolnosť a konštrukčne nie sú vhodné do priestorov, kde je okrem bezpečnosti potrebná aj protipožiarna úprava dvere. Napríklad pri novostavbách je povinnosť zo zákona dodržať minimálne tridsať minútovú protipožiarnu odolnosť EI30EW30. A naopak, ak sú dvere protipožiarne, nie je automatické, že budú aj bezpečnostné. Len málo firiem vyrába kombinované dvere, ktoré spĺňajú aj požiarne aj bezpečnostné normy.
Mýtus číslo 3
Čím viac bezpečnostných bodov dvere majú, tým sú bezpečnejšie.
Bezpečnostné body, či už pohyblivé alebo pevné, sú pri bezpečnostných dverách veľmi dôležitou súčasťou. Nie je však pravda, že čím viac bezpečnostných bodov dvere majú, tým sú bezpečnostné. Dôležitá je celková konštrukcia dverí, z akého kvalitného materiálu sú vyrobené, aké pevné bezpečnostné body sú, ako sú rozmiestnené po krídle a tiež ako je spevnená zárubňa v oblasti bezpečnostných bodov. Ak sú tieto body tenké, z mäkkého materiálu a krátke, určite nezabezpečia potrebnú ochranu dverí pred vlámaním. Veľmi dôležité sú body, ktoré zachádzajú do podlahovej a stropnej časti bezpečnostnej zárubne.
Mýtus číslo 4
Bezpečnostné dvere musia byť pri montáži zaliate betónovou zmesou.
Bezpečnostné dvere môžu byť namontované viacerými možnými spôsobmi. Veľa zákazníkov si myslí, že bezpečnostné dvere musia byť pri montáži zaliate betónovou zmesou, a neakceptujú žiadne iné možnosti montáže. Záleží však od konštrukcie dverí a hlavne bezpečnostnej zárubne a aj od toho, ako boli vykonané skúšky na bezpečnostnú triedu.
Pokiaľ sú dvere pri certifikačnom procese namontované formou ukotvenia oceľovými kotvami, ktoré sú rozmiestnené tak, že zabezpečia dokonalú fixáciu zárubne v stavebnom otvore a ostatný priestor je vyplnený napríklad montážnou penou, potom takáto montáž spĺňa normy na montáž bezpečnostných dverí presne tak, ako dvere, ktoré sú zaliate betónovou zmesou. Oceľové kotvy, ktoré sú dostatočné pevné a navŕtané každá v inom uhle, dokonale zabezpečia bezpečnostnú zárubňu proti roztlačeniu.
Mýtus číslo 5
Prídavné zámky na bezpečnostných dverách zvyšujú ich bezpečnosť.
Úplne mylná predstava. Prídavný zámok väčšinou môžeme vidieť na vchodových dverách s nízkou triedou bezpečnosti (RC1 a RC2), kde sú tieto zámky potrebné z toho dôvodu, že konštrukcia dverí je slabšia, materiál je tenký, bezpečnostné body nie sú dostatočne silné.
Mýtus číslo 6
Bezpečnostné dvere budú pri otváraní ťažké a ťažko manipulovateľné pre deti a staršie osoby.
Vôbec nie. Dobre a kvalitne namontované bezpečnostné dvere sa budú ľahko odomykať, budú sa ľahko otvárať aj zatvárať a pri správnej montáži pri otvorení zostanú stáť na jednom mieste. Nebudú sa samé zatvárať alebo naopak otvárať. Kvalitné bezpečnostné dvere totižto budú mať aj kvalitné pánty, dimenzované na váhu krídla dverí, budú pevné a perfektne namontované na bezpečnostnej zárubni tak, aby dvere časom nezačali ovísať.
Mýtus číslo 7
Nové bezpečnostné dvere budú na seba upozorňovať a tak viac lákať zlodejov, ako susedove staré dvere.
Práve naopak. Ak si zoberieme mentalitu bežného zlodeja, ktorému ide o to, aby sa dostal k Vašim peniazom alebo cennostiam vo Vašom byte, určite si zvolí tú najjednoduchšiu cestu, ako prekonať vchodové dvere do bytu. Aby mu to trvalo čo najkratšie a nenarobil pri tom žiadny hluk. Takýto zlodej veľmi dobre vie, že pri prekonávaní bezpečnostných dverí mu to bude trvať oveľa dlhšie, narobí väčší hluk. Zároveň sa vystavuje riziku, že ho zahliadne Vaša susedka a tiež. Takže určite si vyberie tie jednoduchšie dvere.
Mýtus číslo 8
Pri montáži bezpečnostných dverí budem mať rozbombardovaný celý byt a po montáži nebudem môcť dvere ešte niekoľko dní používať.
Pokiaľ Vám montáž bezpečnostných dverí robia kvalifikovaní a skúsení montážnici, je to viac ako záruka, že dvere budete mať namontované kvalitne, rýchlo a čisto. Už pri zameraní dverí by Vám montážni pracovníci mali poskytnúť informácie, čo a ako by ste si v byte mali zabezpečiť, ochrániť, demontovať a pod. Profesionáli sú pri montáži maximálne opatrní a ich skúsenosti zaručujú, že zvládnu aj nečakanú situáciu. Montáž dverí SECURIDO trvá cca 3 hodiny a po ich namontovaní je možné dvere okamžite plnohodnotne používať.